A nagy befektetések és az emelkedő értékelések teljesítési kényszert helyeznek a startupokra, így a befektetések sikeressége azon áll, hogy hogyan alakulnak az exit lehetőségek – miközben ezekről a lehetőségekről egyre kevesebb szó esik. Ilyen témákat fog körüljárni a HVCA szeptemberi konferenciája – ígéri Molnár András, a HVCA új elnöke.
Április 15-ével Molnár András, a PortfoLion vezérigazgatója vette át a Magyar Kockázati– és Magántőke Egyesület (HVCA) elnöki tisztségét. Erről, valamint a szeptember 24-én immár 25. alkalommal megrendezendő HVCA befektetési konferenciáról kérdezte az új elnököt a Just Creative kommunikációs ügynökség. Összefoglaltuk a PR-interjút.
Új elnök, új elnökség
Mint azt Molnár András elmondta, nemcsak az ő pozíciója változott meg a HVCA-n belül, hanem az elnökség is megújult:
„Most egy olyan sokszínű csapatot alkotunk, amely teljes jogú befektetői tagokból, valamint az alapkezelőkkel együttműködő, professzionális MNA-tanácsadókból, jogi irodákból, pénzügyi és adószakértőkből áll. Az idei évben is úgy alakítottuk ki az elnökséget, hogy minden érintett szektor képviseltesse magát.”
Jelenleg a HVCA elnöksége 9 főből áll. Molnár András mellett foglal helyet:
- Haszonics Balázs, a Lead Ventures vezérigazgatója,
- dr. Budai Judit, a Szecskay Ügyvédi Iroda szenior ügyvédpartnere és társiroda-vezetője,
- dr. Hubbes Eszter, a Hubbes és Kovács Ügyvédi Iroda partnere,
- Eszter Elemér angyalbefektető, az Impact Ventures igazgatóságának elnöke, a HVCA korábbi elnöke,
- Katona Bence, a Nemzeti Tőkeholding Zrt. elnök-vezérigazgatója,
- Tánczos Péter, az Euroventures ügyvezető partnere,
- Gyurácz Németh Iván, az Absolvo Consulting partnere,
- valamint Pintér Ibolya, a HVCA operatív vezetője.
Molnár szerint fontos változás a HVCA életében, hogy az elnökségi feladatok elosztása mostantól sokkal inkább közös munkán fog alapulni, és az elnöki pozíciót is rotálva fogják betölteni. Így részt vesz a szervezet vezetésben többek között Eszter Elemér korábbi HVCA-elnök is, aki egyúttal a 25. HVCA-konferencia főszervezője.
Erősödik a nemzetközi vonal a HVCA-konferencián
Mint azt beharangozó cikkünkben ismertettük, a HVCA-konferencia mint rangos és elismert rendezvénye a hazai magántőke- és kockázatitőke-piacnak, egész napos szakmai programot kínál az üzleti, politikai és jogi közösségek vezetőinek, ahol megvitathatják a magántőke és a kockázati tőke közép-kelet és délkelet-európai helyzetét.
Molnár András szerint idén nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy „a régió több országából is meghívjunk előadókat és panelrésztvevőket, hogy színesítsük a szakmai diskurzust.
Büszkén mondhatom, hogy Szerbiától Lengyelországig számos ország szakemberei vállalták a felkérésünket, és örömmel vesznek részt aktívan a konferenciánkon.”
Ezen felül az idei konferencián kiemelt figyelmet kap az, hogy hogyan lehet sikeres befektetői köröket zárni mind a startupok, mind a növekedési fázisban lévő vállalatok esetében. „Vizsgáljuk, hogy a jelenlegi gazdasági környezetben (…) hova tolódtak azok az elvárások, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a kockázati tőke és az alapítói gondolkodás találkozzon.”
Molnár András szerint ezek az elvárások megváltoztak az utóbbi időben:
sokkal kevesebb szó esik a reális exit lehetőségekről, a fókusz most inkább a növekedésre és fenntarthatóságra irányul,
valamint arra, hogy hogyan lehet a jelenlegi gazdasági környezetben okosan támogatni a portfóliócégeket, és hogyan lehet újakat találni.
A nagy befektetések és magas értékelések teljesítési kényszert raknak a startupokra
Ezzel összefüggő trend, hogy csak néhány kiemelkedő startup kap nagyobb befektetéseket és magas értékeléseket. Ezek a startupok erős alapító csapatokkal, stabil üzleti modellekkel és jelentős bevételi növekedéssel rendelkeznek, így vonzzák a nagy befektetési összegeket a kockázati tőkebefektetőktől, akik óvatosan közelítenek minden egyéb lehetőséghez.
„Bár ez a tendencia lehetőségeket teremt a (…) kiemelkedő cégek számára, ugyanakkor óriási nyomást helyez rájuk a sikeres teljesítés érdekében, és korlátozhatja a jövőbeni exit lehetőségeiket.
Az értékelések emelkedése, különösen a népszerű szektorokban, mint az AI, a szoftverek és a robotika, azt jelzi, hogy ezeknek a befektetéseknek a jövőbeli sikere attól függ, hogyan alakulnak az exit piacok, különösen a tőzsdére lépési lehetőségek visszatérése.”
Egy másik trend az elmúlt években, amit a konferencián körül fognak járni, a finanszírozási formák kapcsán jelenik meg:
a hagyományos tőkefinanszírozás mellett egyre inkább felbukkannak alternatív lehetőségek (mint például a venture debt), különösen az elmúlt évek gazdasági nehézségei közepette.
Molnár szerint az az új finanszírozási formák komoly lehetőségeket kínálnak a vállalatok számára a fejlődés és a növekedés terén.
Kiemelt előadó: Jonathan Medved, az izraeli kockázatitőke-ipar egyik alapítója
A konferencia kiemelt előadója Jonathan Medved sorozatvállalkozó, az izraeli kockázatitőke-ipar egyik alapítója és formálója, az OurCrowd tőkebefektetési közösségi finanszírozási platform alapítója és vezérigazgatója lesz. Molnár András szerint számukra egyértelmű volt, hogy Jonathant választják erre a szerepre, hiszen egy kis országból épített fel egy hatalmas iparágat, ami példaértékű lehet a magyar kockázatitőke-ipar számára.
„Medved előadásának témája a »Kockázati tőke a válságok idején; az ellenállóképesség ereje« lesz. A válságok alatt szerzett tapasztalatai, és az általa kiépített iparág ellenállóképessége hatalmas tanulságokkal szolgálhat számunkra is.”
A HVCA-konferencia mindemellett közös vacsorát is fog tartani a HunBAN szeptember 25-én tartott rendezvényével, az AngelFesttel. További információkat szerezni, valamint jegyet venni a szeptember 24-i HVCA-konferenciára ide kattintva lehet.
CIKKÖZI KÉPEK: A 2023. évi HVCA-konferencia fotói. Forrás: Just Creative
NYITÓKÉP: Molnár András, a HVCA elnöke ésa PortfoLion vezérigazgatója. Forrás: HVCA