A hétvégén ismét egy sikeres és színvonalas, határokon átnyúló programot vitt véghez a Startup Pannonia keretében az osztrák oldalról a burgenlandi, magyar részről a Győr-Moson-Sopron megyei iparkamara Eisenstadt (magyarul Kismarton) városában. A szervezésben a Startup Live Global profi támogatása állt melléjük. Célkitűzésként szerepelt, hogy a határ két oldalának startup-ökoszisztémáját közelebb hozzák egymáshoz, így mindkét náció részéről érkeztek csapatok, akik három napon keresztül dolgozhattak innovatív ötleteiken nemzetközi szakemberek mentorálásával, hogy vasárnap felkészülten állhassanak az igazi ikonokból álló zsűri elé.
Mi a közös a Runtastic, a Shpock, a mySugr vagy Swell történetében? Ezek a sikeres startupok mind álltak a kezdeti időszakukban a Startup Live színpadán. Ötleteiket az elmúlt hétvégén Eisenstadtban tartott rendezvényhez hasonló tréning keretében elismert szakemberek, mentorok segítségével finomították, és a befektetői zsűri előtt szerepeltek.
Ezúttal a “Boost your startup idea” nevű rendezvényre bárki jelentkezhetett már meglévő ötlettel, vagy ötlet nélkül, egyénileg vagy csapatban is. A hétvégén mindenki rendkívül fókuszáltan tudott dolgozni és a szakmai segítség mentén minden csapat arról számolt be, hogy óriási előrelépést jelentett számukra a program. A pénteki nap az első pitchelés után az ismerkedésről és a csapatok végleges kialakításáról szólt. Szombaton az akcióterveket készítették el, majd koradélután megérkeztek Kismartonba a mentorok is, akik az osztrák és a magyar startup-élet kulcsfigurái, különböző szakterületek jó ismerői – az üzleti tervezéstől kezdve, a design és felhasználói élményen át a marketing és PR útvesztőéig mindenben kaptak segítséget tőlük a kezdő vállalkozások. Az esemény harmadik és egyben záró napja pedig a prezentáció összeállításáé és a pitch gyakorlásáé volt. A nap végén értékes nyereményekről ítélkezett a befektetési szakemberekből álló zsűri: Pioneers Festivel jegyek, közösségi iroda használat, Crowdfunding tanácsadás és egy 10.000 eurós befektetés is gazdára talált a Pioneers Ventrues-től.
A hétvége győztese a Plan@ csapata lett, akik abban szeretnének segíteni az embereknek, hogy az egyéni fenntarthatósági törekvéseinek lássák a bizonyítható és mérhető hatását. “Olyan kérdésekre gondolj, hogy tényleg számít-e, ha fél fokkal lejjebb veszem a fűtést, vagy hogy hetente csak egyszer eszem húst? Mi van ha nem csak én csinálom ezt, hanem rajtam kívül még néhány ezren esetleg pár millióan? Láthatóvá akarjuk tenni, hogy mások hol tartanak ugyanezekben a kérdésekben és mi ezeknek az aggregált hatása.” – magyarázta Borissza Kitti az ötletük alapvetését.
A csapat beszámolt arról, hogy ezidáig csak egy szerelemprojektként tekintettek a Plan@-re, de mind a mentorok visszajelzése, mind az első helyezés megbizonyosította őket afelől: ideje munkához látni! “Meglepődtünk az eredmény hallatán, ugyanis már kétszer pitcheltük ezt a projektet és nem tűnt úgy, hogy rajtunk kívül mások számára is fontosak a törekvéseink. A fókuszált figyelem, a mentorok segítettek abban, hogy jó oldalról nyúljunk a kérdéshez. Igazolódott, hogy nagyon fontos és releváns téma amiért nem elég szívből lelkesedni mert óriási felelősség is egyben, elvégre is az emberiség és a bolygó jövője a tét.”
Habár a Startup Pannonia célja az észak-nyugati régió és a burgenlandi startupperek aktivizálása, mégis érkeztek Budapestről és azon túlról is a hétvégi programra. A legtávolabbi jelentkező Gulyás Gergő volt, aki Kecskemétről érkezett, hogy képviselje a DuckPhoto csapatát. Végül ő érdemelte ki a legjobb pitchért járó külündíjat. Ők tulajdonképpen a fotós szolgáltatók Uberjén dolgoznak, szeretnék, ha olyan platformot tudnának kialakítani, ahol a kereslet közvetlenül találkozhat a jó minőségű fotós szakemberek kínálatával. “Ez a hétvége sokkal többet adott a számomra, mint arra számítottam, rengeteg ismerettel gazdagodtam és a startupunk előtt úgy érzem számos ajtó megnyílt. A különdíj pedig hatalmas megtiszteltetés. Sokkal nagyobb önbizalommal és lelkesedéssel nézünk szembe így a hétköznapok kihívásaival, hiszen a kismartoni hétvége segített validálni az ötletünket. Eddig csak éreztük, hogy a helyes úton járunk, most már tudjuk. A sok hasznos visszajelzést, a jótanácsokat elkezdtük beépíteni és habár rövid idő telt el a hazaérkezésem óta, túlzás nélkül mondhatom, hogy már látható is a hatásuk.”
Tüske Tamás – a StartITUp Győr alapítója elmondta, a két ország startupperei nagyon sokat tanulhatnak egymástól ezúttal is, és ismét bebizonyosodott, hogy a Startup Pannonia egy nagyszerű lehetőség a kezdeményezés arra, hogy az új inspirációk által új ötletek szülessenek meg.