Hirdetés

A fogyatékkal élőket segítő megoldásokkal nyertek nemzetközi versenyt magyarok

Az EyeRider csapatának győztes applikációja kizárólag a telefonba beépített érzékelőket használja arra, hogy a látássérültek még a nehezebb terepeken is tudjanak tájékozódni. Emellett lebénult és mozgássérülteket segítő magyar megoldások is értek el helyezést a 2024. évi CYBATHLON versenyen.

Idén harmadik alkalommal rendezték meg az ETH Zürich projektje keretében az úgynevezett CYBATHLON versenyt, amelynek célja

ösztönözni és felkutatni a fogyatékkal élőket segítő technológiai megoldásokat, rámutni ezek társadalmi jelentőségére, és hidat képezni a társadalom, a kutatás-fejlesztés és a fogyatékkal élő emberek között.

A versenyen a világ minden tájáról érkező, mintegy 160 csapat mérte össze innovációit. Magyarországról a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai Karáról (ITK) értek el csapatok kimagasló eredményeket.

Erdőben is hatékony és egyszerű segítség a látássérülteknek – ezzel nyert az EyeRider csapata

A verseny idei új kategóriája a látástámogató technológiák kategória volt. Ennek célja az olyan innovációk felkutatása volt, amelyek a látásunkból származó információkat más érzékekre, például a hallásra vagy tapintásra közvetítik, ezzel segítve a látássérülteket a mindennapi tevékenységeik elvégzésében.

A kategóriában az EyeRider csapat első helyezést ért el. Az általuk készített LetSeeApp mobilalkalmazás olyan nehezebb terepeken is lehetővé teszi a biztonságosabb közlekedést a látássérültek számára, mint az erdők vagy a járdák.

A már több ezer letöltéssel rendelkező app ezt úgy képes elérni, hogy a felhasználó előtt álló feladatok jellegétől függően több szenzor adatait is feldolgozza. Használja így például a telefon kameráját, beépített iránytűjét, valamint a környezet objektumainak elhelyezkedését és távolságát felmérő LIDAR szenzort is.

A CYBATHLON versenyen nemcsak elméletben mutatják be a csapatok megoldásait, hanem a gyakorlatban is próbára teszik őket.

„Győzelmünk kulcsa a feladatok nagy részének sikeres teljesítésén túl, hogy a többi csapat speciális, számtalan elemből álló rendszere helyett

az EyeRider egy bárki számára elérhető iOS rendszerre készített applikációt használt, így tartva alacsonyan a komplexitást, és biztosította a mindennapi használhatóságot”

– emelte ki Sulyok Péter vakügyi szakértő és pilóta, a csapat vezetője. A csapat további tagjai dr. Karacs Kristóf egyetemi docens és csoportvezető, dr. Gelencsér-Horváth Anna egyetemi adjunktus, kutató-fejlesztő, Jusztin Márton szoftvermérnök, kutató-fejlesztő, valamint Karacs Viktor projektkoordinátor voltak.

Lebénult és mozgássérülteket segítő magyar megoldások is értek el helyezést

Azonban nem csak az EyeRider ért el sikereket a 2024. évi CYBATHLON versenyen.

A Brain-Computer Interface Race (Agy-Számítógépes Interfész) kategóriában olyan technológiák versenyeztek, amelyek a felhasználó agyi jeleit képesek számítógépes eszközökkel és szoftverekkel dekódolni. Így ez a technológia lehetővé teszi például, hogy a nyaktól lefelé bénult emberek kizárólag agyhullámaik segítségével irányítsanak elektromos kerekesszéket, robotkart vagy a számítógép kurzorát.

Ebben a kategóriában Csortos Zoltán vezetésével az Ebrainers csapata ötödik helyezést ért el.

A Functional Electrical Stimulation Bike Race (Funkcionális Elektromos Izomstimulációs Bicikliverseny) kategóriája a mozgássérültek izomzatának elektromos stimulációval történő aktiválását célozza. Az ilyen megoldások segítenek a felhasználó vérkeringésének és légzőrendszerének javításában, valamint az izomtömeg megtartásában, akár növelésében.

Ebben a kategóriában dr. Laczkó József vezetésével a HunFess csapata nyolcadik helyezést ért el.

KÉPEK: A 2024. évi CYBATHLON verseny fotói. Forrás: PPKE-ITK

Jelentkezz a START Ideathon középiskolás ötletversenyre!

A legjobb csapatok ösztöndíjat és elektronikai vásárlási utalványt kapnak, továbbá részt vehetnek a Talent’s Talk 2025 tehetségfórum külföldi rendezvényén, vagy találkozhatnak egy vállalkozói ideáljukkal. Jelentkezési határidő: december 13.

Bővebben

Változások az Aleph Alpha tulajdonosi szerkezetében: új részvényes jelent meg a német AI startupnál

A Deutsche Bank olyan kiszálló befektetők részvényeit vásárolta meg, akik már nem hisznek abban, hogy az Aleph Alpha értéke növekedni fog. A befektetők most először mondtak véleményt a startup ősz eleji pivotálásáról.

Bővebben

Csődvédelmi eljárás alá vonják Európa akkumulátorgyártó reménységét, a Northvoltot – de mit jelent ez pontosan?

A svéd startup 5,84 milliárd dollár adósságot halmozott fel az elmúlt években, és utolsó mentsvárként az USA csődtörvénykönyv 11. fejezete szerinti eljárásához folyamodott. Ennek értelmében négy hónapot nyert arra, hogy bíróság előtt bizonyítsa: képes rendbe rakni financiális helyzetét.

Bővebben

Fél éve sem alapították, máris az E.ON, az MBH és a Spar is a Carbon.Crane ügyfelei lettek

A cégek karbonlábnyomának optimalizálásával piacra lépő Carbon.Crane nemcsak az ügyfelek, hanem a befektetők figyelmét is hamar felkeltette: többek között a Balogh Petya nevével fémjelzett STRT is beállt tőkével a startup mögé.

Bővebben

A Z generációt nagyon nehéz monetizálnia a startupszférának – de miért érdemes mégis próbálkozni vele?

Úgy tűnik, hogy teljes esztelenség a Z generációra startupot építeni: hatalmas és folyamatos erőbefektetést igényel elérni és megtartani egy olyan társadalmi réteget, ami képtelen ezt megfelelő mennyiségű bevétellel honorálni. Hosszútávon azonban elképesztő lehet a nyereség.

Bővebben

AI nagyival az unokázós csalók ellen

A Daisy névre keresztelt AI az otthon ülő, végtelen szabadidővel rendelkező, professzionális csacsogó nyugdíjast alakítja, aki élete minden egyes szeletét szeretné megosztani a „kedves telefonálóval”. Így a csaló az AI-jal beszélget a húsvér áldozatok helyett, miközben értékes információkat szolgáltat a csalás módszereiről.

Bővebben