Az EyeRider csapatának győztes applikációja kizárólag a telefonba beépített érzékelőket használja arra, hogy a látássérültek még a nehezebb terepeken is tudjanak tájékozódni. Emellett lebénult és mozgássérülteket segítő magyar megoldások is értek el helyezést a 2024. évi CYBATHLON versenyen.
Idén harmadik alkalommal rendezték meg az ETH Zürich projektje keretében az úgynevezett CYBATHLON versenyt, amelynek célja
ösztönözni és felkutatni a fogyatékkal élőket segítő technológiai megoldásokat, rámutni ezek társadalmi jelentőségére, és hidat képezni a társadalom, a kutatás-fejlesztés és a fogyatékkal élő emberek között.
A versenyen a világ minden tájáról érkező, mintegy 160 csapat mérte össze innovációit. Magyarországról a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai Karáról (ITK) értek el csapatok kimagasló eredményeket.
Erdőben is hatékony és egyszerű segítség a látássérülteknek – ezzel nyert az EyeRider csapata
A verseny idei új kategóriája a látástámogató technológiák kategória volt. Ennek célja az olyan innovációk felkutatása volt, amelyek a látásunkból származó információkat más érzékekre, például a hallásra vagy tapintásra közvetítik, ezzel segítve a látássérülteket a mindennapi tevékenységeik elvégzésében.
A kategóriában az EyeRider csapat első helyezést ért el. Az általuk készített LetSeeApp mobilalkalmazás olyan nehezebb terepeken is lehetővé teszi a biztonságosabb közlekedést a látássérültek számára, mint az erdők vagy a járdák.
A már több ezer letöltéssel rendelkező app ezt úgy képes elérni, hogy a felhasználó előtt álló feladatok jellegétől függően több szenzor adatait is feldolgozza. Használja így például a telefon kameráját, beépített iránytűjét, valamint a környezet objektumainak elhelyezkedését és távolságát felmérő LIDAR szenzort is.
A CYBATHLON versenyen nemcsak elméletben mutatják be a csapatok megoldásait, hanem a gyakorlatban is próbára teszik őket.
„Győzelmünk kulcsa a feladatok nagy részének sikeres teljesítésén túl, hogy a többi csapat speciális, számtalan elemből álló rendszere helyett
az EyeRider egy bárki számára elérhető iOS rendszerre készített applikációt használt, így tartva alacsonyan a komplexitást, és biztosította a mindennapi használhatóságot”
– emelte ki Sulyok Péter vakügyi szakértő és pilóta, a csapat vezetője. A csapat további tagjai dr. Karacs Kristóf egyetemi docens és csoportvezető, dr. Gelencsér-Horváth Anna egyetemi adjunktus, kutató-fejlesztő, Jusztin Márton szoftvermérnök, kutató-fejlesztő, valamint Karacs Viktor projektkoordinátor voltak.
Lebénult és mozgássérülteket segítő magyar megoldások is értek el helyezést
Azonban nem csak az EyeRider ért el sikereket a 2024. évi CYBATHLON versenyen.
A Brain-Computer Interface Race (Agy-Számítógépes Interfész) kategóriában olyan technológiák versenyeztek, amelyek a felhasználó agyi jeleit képesek számítógépes eszközökkel és szoftverekkel dekódolni. Így ez a technológia lehetővé teszi például, hogy a nyaktól lefelé bénult emberek kizárólag agyhullámaik segítségével irányítsanak elektromos kerekesszéket, robotkart vagy a számítógép kurzorát.
Ebben a kategóriában Csortos Zoltán vezetésével az Ebrainers csapata ötödik helyezést ért el.
A Functional Electrical Stimulation Bike Race (Funkcionális Elektromos Izomstimulációs Bicikliverseny) kategóriája a mozgássérültek izomzatának elektromos stimulációval történő aktiválását célozza. Az ilyen megoldások segítenek a felhasználó vérkeringésének és légzőrendszerének javításában, valamint az izomtömeg megtartásában, akár növelésében.
Ebben a kategóriában dr. Laczkó József vezetésével a HunFess csapata nyolcadik helyezést ért el.
KÉPEK: A 2024. évi CYBATHLON verseny fotói. Forrás: PPKE-ITK