Az emberiség bármely szakaszára tekintünk vissza, mindig is voltak olyan betegségek, melyek komoly fejtörést okoztak az orvosok és tudósok számára. A rákos megbetegedések diagnózisa még ma is jelentős kihívás, de a Startup Campus Inkubátor csapata arra törekszik, hogy egyszerűsítse a folyamatokat.
Az egyre öregedő társadalmakban a rákos megbetegedések száma is rohamosan nő. Ez kezd akkora terhet róni a diagnosztikát végző orvosokra világszerte, amivel nem tudnak megbirkózni a technika segítsége nélkül. A Vitrolink csapatának is a betegségek könnyebb diagnosztizálása volt az elsődleges célja vállalkozásuk megalapításakor.
2013-ban fogalmazódott meg az ötlet, amely egy speciális inkubációs környezetben képes a sejt elemzési feladatokat elvégezni.
A debreceni székhelyű csapat egy online tumor-adatbázis létrehozását álmodta meg, melyet összekötöttek egy hosszútávú analitikai és konzultációs szolgáltatással, hozzájárulva ezzel a hazai, valamint külföldi kutatóintézmények és laboratóriumokban dolgozó patológusok munkájának leegyszerűsítéséhez. Szerették volna a patológia tudományát modernizálni és a mesterséges intelligenciával ötvözni, a könnyeb munkavégézés érdekében.
Kép: Molnár Judit
2016-ban egy Startup verseny nyitotta meg előttük a befektetés kapuját.
Szarka Máté a Vitrolink ötletgazdája, felkeltette a zsűri figyelmét egy startup versenyen. Eleinte testvérével Dr. Szarka Istvánnal, önerőből fogtak bele a cégalapításba, majd végül biológus és szoftveres csapattagokkal bővülve folytatták a fejlesztéseket.2017 novemberében a Startup Campus Inkubátor lett az első befektetőjük.
A Vitrolink szoftvere, a Pathronus egy nyílt és ingyenes közösségi tér patológusok és onkológusok számára. A cél, hogy a mesterséges intelligencia lehetőségeit kihasználva egy élő online hálózatot fejlesszenek, amely megkönnyíti a kutatások egyes lépéseit és diagnózisok felállítását. A különböző mikroszkóp által felnagyított szövettani elemzéseket kép formájában lehet a rendszerbe feltölteni, ezzel egy masszív adatbázist biztosítva a mesterséges intelligencia számára. Az applikáció az egyes képeket összehasonlítja azokkal, amiket már a felhőben elemzett formában megtalál és javaslatot tesz a diagnózis elkészítéséhez az orvos számára.
A Pathronus-szal a szakemberek olyan kritikus betegségeket fognak tudni gyorsabban és pontosabban vizsgálni, mint a mell-, a tüdő-, a prosztata-, a méhnyak- és a vastagbélrák.
A plaftorm ezen felül egy közösségi felületet is biztosít használójának. A képek alá megjegyzéseket írhatnak a felhasználok, valamint javaslatokat tehetnek a diagnózisok megalkotásához, vagy például szavazást indíthatnak, hogy a tagok szerint melyik diagnózis a legvalószínűbb a feltöltött adatok alapján.
“A cég életében a következő lépés, hogy az IOS applikáció béta verzióját elindítsuk és a döntéssegítő elemeket új ügyfelek számára is megnyissuk, hogy a nem-ingyenes alkalmazásunk piacra léphessen. Ehhez a projekthez keresünk jelenleg is, új befektetőket”
– tette hozzá Dr. Szarka István.
A projekt megvalósításában hatan működtek közre és jelenleg is mind segítik a cég folyamatos fejlődését. A Vitrolink több tudományterület határán helyezkedik el, így összekötve a fizikát, a számítástechnikát és az élettudományokat. A csapat állandó tagjain kívül több professzionális patológussal dolgozik; többek között a SOTE-val és a Debreceni Egyetemmel szoros kollaborációban az orvostudomány területein.
Az Vitrolink csapata hosszútávú célul tűzte ki, hogy a termékük nemzetközileg is segítse az egészségügyben dolgozókat és betegeiket. Ennek megvalósításához elsősorban együttműködő partnereket keresnek.