Hirdetés

Az egyetemi évek ideálisak az innovatív vállalkozás elindításához

Csütörtökön végéhez ért a szeptemberben útjára indított Startup Campus BME powered by Hiventures inkubációs program, mely egy formabontó kezdeményezés hazánkban. A program, melynek során a vállalkozási ötlettel rendelkező egyetemi hallgatók öt alkalmas képzésen vehettek részt, a Startup Campus, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és a Hiventures közreműködésével valósult meg. A mentoráláson és az üzletfejlesztésen túl esélyt kaptak egy 9 millió forintos befektetésre is – ezt a tegnapi Demo Day-en ítélték oda az arra érdemes csapatoknak.

Az öt hetes képzés során 10 startup ötlettel rendelkező egyetemista csapat ismerkedett a vállalkozás indításához szükséges elméleti alapokkal, eszközökkel, fogalmakkal. A féléves program során megvalósuló gyakorlati munkát a Hiventures, Startup Campus befektetési menedzserei mellett, a Morgan Stanley és a PwC mentorai is segítették. A tíz ötletből végül a szakmai bizottság ötöt talált elég érett fázisúnak arra, hogy a befektetési szakemberekből álló zsűri elé álljon és a 9 milliós kockázati tőkéért induljon a Demo Day keretében.

A csütörtöki eseményt a BME Technológiai központjában rendezték meg. A megnyitóján Józsa János a BME rektora elmondta, hogy az egyetem örömmel üdvözölte a programot, nagy lehetőséget biztosít ugyanis a tehetséges hallgatók számára. Katona Bence, a Hiventures vezérigazgató helyettese hozzátette, hogy egy innovatív vállalkozás elindításához nagyon ideális időszaknak tartja az egyetemista éveket, és mindenkit bíztatott arra, hogy éljen a rendelkezésre álló lehetőségekkel. A Startup Campus részéről Gémesi Zsolt foglalta össze az elmúlt öt hét tapasztalatait, elmondta, hogy mentoráció és üzletfejlesztés sikeresen és jó hangulatban zajlott le a hallgatókkal, és a program során minden csapat sokat fejlődhetett. Majd átadta a szót a jelenlévő csapatoknak, akik sorban megtartották rövid bemutatkozó prezentációjukat, majd válaszoltak a szakemberek kérdéseire.

A zsűriben Nádori Angéla, a Hiventures kockázatkezelési igazgatója, Dr. Gyalog Cecília, a MFB EU Koordináció Igazgatóság vezetője, Katona Bence vezérigazgató-helyettes, Mikesy Álmos a Hiventures inkubációs területének befektetési igazgatója, valamint Hajnal Tamás a Magvetési terület igazgatója foglaltak helyet. A 9 millió forintos befektetésre végül három csapatot terjesztett elő a befektetési bizottság.

A három csapat közül a VIOLA egy intelligens, maximálisan biztonságos, lopásgátló kerékpártároló fejlesztésén dolgozik. Üzleti modelljük szerint elsősorban bevásárlóközpontok előtt, majd irodaházak környékén szeretnék elhelyezni a tárolóikat. Ugyancsak a nyertesek közé került a PLAntoon, mely olyan háztartási komposztálón dolgozik, mely a szerves hulladékon túl a műanyag hulladékot is képes lebontani UV kezelés és biológiai módszerek segítségével. A harmadik kiválasztott csapat pedig a W-heat névre keresztelt rendkívül költséghatékony, fenntartható és biztonságos, szalma alapú a hőszigetelő anyagok alternatívájaként alkalmazható megoldást fejlesztő csapat lett.

Szilágyi Szabolcs, a VIOLA képviselője elmondta: „Egy startupper élete a kezdeti időszakban a a folyamatos megújulásról szól, annak a testreszabott üzleti modellnek a megtalálásáról, melyet a gyakorlatba ültetve elérhető közelségbe kerül az a bizonyos exponenciális növekedés, amely rendkívüli motivációt jelent egy innovatív kisvállalkozásnak.”

„A VIOLA csapatának ez a helyezés egy hosszas munkafolyamat jól megérdemelt jutalmát jelentette; ugyanakkor egy grandiózus terv kezdetét is, hiszen most következik csak a munka javarésze.”

A program sikeres validációját követően a következő szemesztertől nem csak a BME-n, de több vidéki egyetemen is elindul az inkubációs képzés. A cél a hazai egyetemek innovációs kapacitására támaszkodó egységes képzési, felhordórendszer kialakítása, ezáltal az egyetemi startup vállalkozások létrejöttének ösztönzése.

865 millió dolláros alapot nyit a Headline – a tőke fele Európában fog landolni

Az európai scaleupok 20 és 70 millió dollár közötti befektetéseket kaphatnak, és erre az esélyük növekszik akkor, ha innovációjukat a védelelemiparban, a gyógyszeriparban vagy a szoftveriparban lehet hasznosítani.

Bővebben

Bulgária lesz a felelős az Európai Unió kutatási, innovációs és startuppolitikájáért

A bolgár Ekaterina Zaharieva lesz a startupokért, kutatásért és innovációért felelős biztos a 2024-2029-es uniós ciklusban. A döntés ugyan formálisan még nem végleges, de valós politikai esélye nincs annak, hogy ne a 49 éves, jogász végzettségű, bolgár politikus töltse be ezt a biztosi posztot.

Bővebben

A mai kockázatitőke-piac nagy lehetőségeket teremt a kiemelkedő startupoknak, de óriási nyomást is helyez rájuk – mondja a HVCA elnöke

A nagy befektetések és az emelkedő értékelések teljesítési kényszert helyeznek a startupokra, így a befektetések sikeressége azon áll, hogy hogyan alakulnak az exit lehetőségek – miközben ezekről a lehetőségekről egyre kevesebb szó esik. Ilyen témákat fog körüljárni a HVCA szeptemberi konferenciája – ígéri Molnár András, a HVCA új elnöke.

Bővebben

2028-ig több mint 10 milliárd dollárt fektet be az AWS a brit ökoszisztémába

Az Amazon felhőalapú szolgáltatója ezt azért teszi, hogy tartani tudja a növekvő ügyféligényekkel a lépést, és létre tudja hozni a kellő digitális és AI-infrakstruktúrát. A brit ökoszisztéma 2028-ig ettől évente átlagosan 14 ezer új munkahelyet és a GDP 14 milliárd fontos növekedését várhatja.

Bővebben

1,24 milliárd dollár értékben indít két új európai alapot az Atomico

Az új alapok indításához a tőkét az Európai Beruházási Alaptól (EBA) kapja a londoni székhelyű VC, és az Atomico most először különíti el alapok szintjén is a korai és a növekedési szakaszú finanszírozást.

Bővebben