Az osztrák Fund F-től csak akkor kaphatsz tőkét, ha a vállalkozásodban van legalább egy női alapító, aki a tulajdonosi szerkezetben is arányosan, hátrányos megkülönböztetés nélkül képviseli magát.
Mint arról tavalyi nőnapi cikkünkben írtunk, egyre jelentősebb a nők szerepe az európai befektetési piacon, de az még mindig erősen férfiközpontú. Az olló ugyan a nemek között szépen lassan, (de nem mindenhol) záródik össze, és összességében a nők még mindig jóval kevesebb befektetést kapnak mind darabszámra, mind értékre, mint a férfiak. Továbbá a nők a kockázatitőke-társaságokban sem igazán emelkedhetnek vezető pozícióba.
Ez látszódik az Atomico tavalyi elemzéséből is, ami szerint elsősorban a korai szakaszú, pre-seed befektetések tekintetében láthatunk pozitív fejleményt az elmúlt bő egy évtizedben:
az összes, Európában kihelyezett pre-seed tőke 2,4 százalékát kapták a csak női alapítókkal rendelkező projektek 2013-2016 között, míg ez az arány 2021-2024 között ennek duplájára, 4,9 százalékra emelkedett.
A női és férfi alapítókkal egyaránt rendelkező csapatoknál ezek az adatok 21,6-ról 40,4 százalékra emelkedtek a fenti időszakokban.
Mint azt az Atomico megjegyzi: a 2024. szeptember végi helyzetet rögzítő statisztika csak azokat a befektetéseket veszi alapul, amelyekhez elérhetőek voltak a startupalapítók nemére vonatkozó információk. Forrás: Stateo of European Tech Report, 2024 / Atomico
A seed befektetésektől felfelé azonban már csak helyenként látunk hasonló eredményeket: az összes seed finanszírozás 4,1 százalékát kapták a csak női alapítású csapatok 2013-2016 között, ami arány 5 százalékra javult 2021-2024-re. Az összes Series A befektetésnek csupán 1,2 százalékát jegyezték a tisztán női startupok 2013-2016 között, míg a 3,2 százalékát 2021-2024 között.
A másik oldalról viszont azt látjuk, hogy mindegy, milyen szakaszú befektetést nézünk, a tisztán férfi alapítású startupok szerzik meg kivétel nélkül a kihelyezett tőke több mint felét.
Sőt mi több, a pre-seed befektetéseket leszámítva érdemben nemhogy csökkenne, inkább stagnál vagy növekszik a férfi dominancia a befektetésszerzés tekintetében, a tisztán női vagy a vegyes csapatok kárára.
Csak akkor kapsz befektetést a Fund F-től, ha van női alapítód, és nem diszkriminálod
Éppen ezen akar változtatni az osztrák Fund F, amely a női vállalkozók esélyegyenlőségéért Európában síkra szálló Female Founders platform VC-lábaként jött létre 2022-ben. A Fund F küldetése (szektorsemleges alapon) befektetéseivel erősíteni a nők helyzetét a startuppiacon, tőkével támogatva a vegyes nemi összetételű csapatokat. Ennek érdekében 2022 októberében zárták az első fundraise-üket, aminek végére részlegesen, 12,5 millió euróval sikerült feltőkésíteniük alapjukat az LP-partnereiktől.
Ezt fejelte meg most a Fund F: mint bejelentette, egy újabb fundraise-et követően 28 millió euróra (több mint 11 milliárd forintra) sikerült felduzzasztaniuk és ezzel lezárniuk az alapjukat.
Az alapból az osztrák VC körülbelül 25 darab, 300 ezer euró körüli befektetést fog első körben eszközölni, az alap 60 százalékát pedig a következő körös befektetésekre fogja fenntartani.
Forrás: A Fund F honlapja
A tőkeszerzés feltétele, hogy az azt bevonó cég európai alapítású és székhelyű legyen, pre-seed/seed fázisban tartson, legyen felmutatható, validált eredménye (traction) és skálázható üzleti modellje,
továbbá rendelkezzen legalább egy női alapítóval, aki a tulajdonosi szerkezetben is arányosan, hátrányos megkülönböztetés nélkül képviseli magát.
Sok női alapító ott akad el, hogy nem talál vezető befektetőt
A Fund F azonban még ennél is tovább megy: célja, hogy az általa eszközölt tőkekihelyezések 30 százalékában ő legyen a vezető befektető. Mint azt Lisa-Marie Fassl, a VC egyik társalapítója kifejtette:
„Sok női alapítású vállalkozás korai fázisú befektetésének megszerzése hosszabb ideig tart, vagy teljesen el is marad azért, mert nehezen találnak vezető befektetőt – még úgy is, hogy csapatuk és üzleti modelljük érett a kockázatitőke-szerzésre.
(…) A vezető befektetőként való szerepvállalásunk egyértelműen az egyedi hozzáadott értékünkké vált, aminek már látjuk a hatását. A portfóliónkban azok a vállalkozások teljesítenek a legjobban, ahol mi voltunk a vezető befektetők.”
2022 októbere óta a Fund F eddig 14 befektetést eszközölt, köztük a halgazdaságoknak a halfertőzések gyors felismerését víz alatti érzékelőkkel segítő KOA Biotechnology-ba, vagy az AI-BOB-ba, ami a lakástervezést támogatja meg mesterséges intelligenciával annak érdekében, hogy az ingatlanok a hatályos építési szabályoknak maradéktalanul megfelelően épülhessenek meg.
Nemcsak a startupok és VC-k, hanem az LP-k nemi egyenlőtlenségeit is csökkenteni kell
Egyébként a VC-alapba frissen bevont tőke legnagyobb része, 10 millió euró az EU által támogatott Európai Befektetési Alaptól származik. A Fund F saját bevallása szerint az alapot támogató LP-k (akik között találhatók intézményi befektetők, családi irodák, angyalok és vállalkozók egyaránt) egyharmadát nők reprezentálják, amit kifejezetten fontosnak tartanak.
Forrás: A Fund F honlapja
Mint arról Nina Wöss, a Fund F másik társalapítója nyilatkozott: nemcsak az alapítók és a VC-k, hanem az LP-k körében is ugyanolyan fontos lenne a nemi egyenlőtlenségek csökkentése, hiszen ez is hatással van a kihelyezett tőke nemek közötti eloszlására.
„Sok nő nem tekinti magát a hagyományos kockázatitőke-alapok célcsoportjának, és ez korlátozza a potenciális befektetők körét. Az LP-bázisunk kiszélesítésével (…) lehetőséget teremtünk a [tőkéhez való] hozzáférésre azok számára is, akik egyébként kirekesztve éreznék magukat ebből az eszközosztályból.”
NYITÓKÉP: A Female Founders csapata. A kép bal szélén Lisa-Marie Fassl, közvetlen mellette pedig Nina Wöss, a Found F két társalapítója látható. Forrás: Lisa-Marie Fassl / LinkedIn