Az új alapok indításához a tőkét az Európai Beruházási Alaptól (EBA) kapja a londoni székhelyű VC, és az Atomico most először különíti el alapok szintjén is a korai és a növekedési szakaszú finanszírozást.
„Az európai technológia lassan nagykorúvá válik. E lehetőség kihasználása ambíciót, igyekezetet és elkötelezettséget igényel az alapítóktól, akiknek olyan befektetőkre van szükségük, akik rendelkeznek a piaci ciklusokon túlmutató tapasztalattal és perspektívával.
Az adatok szerint Európa a világ élvonalába tartozik a korai szakaszt tekintve, rengeteg új induló vállalkozással. Új alapjaink alapvető tűzerőt biztosítanak számukra a szintlépéshez és a globális méret eléréséhez”
– így jelentette be Niklas Zennström, az Atomico alapítója és CEO-ja, hogy Európa egyik legjelentősebb VC-jeként összesen 1,24 milliárd dollár értékben indítanak két új alapot az európai technológiai vállalkozások finanszírozására.
Mit kell tudni az új alapokról?
A 2006-ban alapított már több mint 155 befektetést hajtott végre 15 európai országban – állítása szerint portfóliójából minden hatodik cég értéke meghaladja már az unikornis státuszt jelentő 1 milliárd dollárt.
Az új alapok indításához a tőkét az Európai Beruházási Alaptól (EBA) kapja a londoni székhelyű VC, és az Atomico most először különíti el alapok szintjén is a korai és a növekedési szakaszú finanszírozást.
Így az 1,24 milliárd dollár kétfelé oszlik:
- 485 millió dollárt lehet kihelyezni az Atomico Venture VI nevű alapjából – innen a korai szakaszú projektek kaphatnak finanszírozást, túlnyomórészt Series A, eseteként seed befektetést;
- 754 millió dollár kerül az Atomico Growth VI nevű alapjába, ami Series B-től kezdve a tőzsdei bevezetés előttig segíti finanszírozással az európai startupokat.
Az európai VC egyébként már 21 befektetést végre is hajtott a két új alapból, köztük a világ egyik legnépszerűbb fordítóprogramját, a német DeepL-t támogatta a Growth VI alapon keresztül társbefektetőként.
Nem az Atomico az egyetlen
Az Atomico tavalyi elemzése szerint Európa egyik legnagyobb erőforrása a tehetségeiben és a tehetségvonzó képességében rejlik: az elmúlt években több mint duplájára nőtt az Európában munkát vállaló technológia szakemberek száma: így már 2,3 millió főnél is többen dolgoznak a technológiai szektorban. Ki- és bevándorlás tekintetében is jól áll a régió: több technológiai szakembert vonz be Európa az USA-ból, mint amennyien tőlünk vándorolnak ki az Egyesült Államokba.
Ezért sem véletlen, hogy az Atomico nem az egyetlen, aki az elmúlt hónapokban friss tőkével árasztotta el az európai startup-ökoszisztémát:
májusban a londoni székhelyű Accel jelentett be 650 millió dollár értékben egy új alapot a korai fázisú európai és izraeli startupok finanszírozására, míg augusztusban az úgyszint londoni Balderton Capital tette ezt 1,3 milliárd dollár értékben, az európai startupszcéna számára.
Utóbbi VC – az Atomicohoz hasonlóan – korai (615 millió dollár) és növekedési fázisú (685 millió dollár) alapokra osztotta a tőkét.
NYITÓKÉP: Az Atomico 2024. évi bootcampje. Forrás: Atomico / LinkedIn